Pompy Flygt

Pompa serii N

Pompa Flygt - wirnik

Seria ta powstała w efekcie poszukiwań niezatykającej się pompy do ścieków, jednocześnie zapewniającej wysoką sprawność hydrauliczną. Uzyskano to dzięki zastosowaniu wirnika i wkładki pierścieniowej o opatentowanym kształcie. Ciała stałe takie jak materiały włókniste lub odpadki, które dostające się do wlotu innych pomp, mają tendencję do zakleszczania się na krawędzi wiodącej łopatek wirnika. Wirniki w pompach N posiadają odpowiednio wyprofilowaną krawędź wiodącą współpracującą z trzpieniem oraz rowkiem odciążającym we wlotowej wkładce pierścieniowej. Dzięki temu pompy typu N charakteryzują się zdolnością do samooczyszczania, co przekłada się na ich ciągłą wysoką sprawność. Dla zapewnienia łatwego przepływu przez pompę cieczy zawierających duże ciała stałe, wirnik w pompach typu N ma możliwość podnoszenia się.

Rodzaje wirników

Pompy N można dostosować do indywidualnych wymagań praktycznie każdych warunków pracy. Wersja z utwardzonego żeliwa przeznaczona jest do typowych zastosowań w oczyszczaniu ścieków. Wersja Hard-Iron przeznaczona jest dla środowiska wywołującego ścieranie oraz do zimnych wód powodujących erozję korozyjną wywoływana przez wysoką zawartość tlenu. Bardzo trwała opcja dla zastosowań wywołujących abrazję (ścieranie) i powodujących erozję korozyjną.

Żeliwo
Pompa Flygt wirnik

Wirnik z utwardzanymi krawędziami i wlotową wkładką pierścieniową do typowych zastosowań pompowania.

Hard-Iron TM (60 HRC)
Pompa Flygt wirnik

Bardzo trwała opcja dla zastosowań wywołujących abrazję (ścieranie) i powodujących erozję korozyjną.

Układ napędowy
Silnik
Pompa Flygt silnik

Silnik indukcyjny asynchroniczny klatkowy z izolacją klasy Hzapewnia niezrównane parametry pracy i najwyższą możliwą wymianę ciepła w instalacjach zatapialnych i suchych. Straty ciepła koncentrują się wokół stojana, który chłodzi otaczająca woda. Silnik charakteryzuje maksymalny przyrost temperatury roboczej 80°C (176°F) zgodnie z NEMA klasa B zapewniający dłuższą żywotność. Przygotowane do pracy ze zmienną prędkością, wszystkie silniki są w stanie wykorzystać w pełni dostępną moc. Dla zapewnienia jeszcze wyższej sprawności ogólnej, udostępniamy silniki o sprawności podwyższonej Premium IE3.

Uszczelnienia o długiej żywotności

Trwałe uszczelnienia z węglika wolframu gwarantują wyjątkową wytrzymałość mechaniczną oraz doskonałe właściwości ślizgowe, nawet podczas pracy na sucho. Uszczelnienia te, posiadające niski współczynnik tarcia, są w stanie wytrzymać tysiące godzin pracy pod wysokim ciśnieniem w ekstremalnych warunkach bez pękania, zacierania oraz oznak nadmiernego ścierania.

Konstrukcja wału

Aby zminimalizować drgania, zapewnić cichą pracę oraz przedłużyć trwałość uszczelnień i łożyska, wszystkie pompy N wyposażono w krótki przewieszony wał redukujący jego ugięcie.

Charakterystyka hydrauliczna

Rodzina pomp N odznacza się szerokim zakresem wydajności i wysokości podnoszenia cieczy co umożliwia precyzyjne dopasowanie pompy do warunków pracy.

pompa Flygt konstrukcja
Pompa Flygt krzywe pracy
Sposoby montażu
Pompa Flygt sposób montażu

Pompa Serii F

Pompa serii F powstała na bazie pompy N przejmując wszystkie jej zalety w stosunku do pomp konwencjonalnych m.in.: zdolność do samooczyszczenia, utrzymanie wysokiej sprawności, zmniejszenie ilości nieplanowanych czynności serwisowych. Dodatkowo pompa F została wyposażona we wkładkę pierścieniową Chopper z krawędziami tnącymi. Obracający się wirnik powoduje cięcie wszystkich trudnych do pompowania ciał stałych, takich jak materiały włókniste, tkaniny i różne inne materiały na małe, łatwe do pompowania części.

Dzięki specjalnie wyprofilowanemu wirnikowi oraz wkładce pierścieniowej z rowkami odciążającymi, ciała stałe są przesuwane wzdłuż specjalnie ukształtowanej wlotowej krawędzi natarcia co zapobiega zatykaniu pompy. Wszystkie podzespoły pracują razem bez utraty hydraulicznych parametrów pompowych. Sprawność pompy konsekwentnie pozostaje na stałym wysokim poziomie przy jednoczesnych niskich kosztach ponoszonych na energię.

Wirnik i wyposażenie dodatkowe

W pompach F stosuje się wirniki oraz pierścienie w wersji Hard-IronTM dzięki czemu pompy te można stosować w aplikacjach wywołujących ścieranie oraz do zimnych wód powodujących erozje korozyjną wywoływana przez wysoką zawartość tlenu. Dodatkowo pompy te na wlocie można wyposażyć w nóż tnący lub podajnik śrubowy.

pompa Flygt typ N

Hard – Iron TM (60HRC)

pompa Flygt wirnik

Wlotowa wkładka pierścieniowa typu „Chopper” tnąca i rozrywająca długie włókna i ciała stałe.

Budowa pompy
Pompa Flygt N
Pompa Flygt krzywe pracy

Gama pomp F obejmuje siedem modeli o wydajności do 200 l/s. Charakterystyka hydrauliczna
Sposoby montażu