Mobilny chlorator

Mobilny system dezynfekcji Zorro dedykowany jest do dezynfekcji wszelkiego rodzaju sieci i instalacji wodociągowych, przemysłowych czy też technologicznych przy użyciu ogólnodostępnych środków dezynfekcyjnych takich jak np. podchloryn sodu czy handlowy dwutlenek chloru. System ten jest całkowicie niezależny od zewnętrznego źródła energii elektrycznej i umożliwia dozowania danego środka dezynfekcyjnego do układów otwartych jak również systemów, gdzie maksymalne ciśnienie operacyjne nie przekracza 8/10 bar. System ten może być wykorzystywany również do dozowania innych cieczy do systemów ciśnieniowych w określonych układach technologicznych.

Urządzenie składa się z dwóch komór: komory technicznej oraz komory elektrycznej. Część techniczna jest wyposażona w zbiornik na środek dezynfekcyjny o pojemności 60 litrów, pompkę dozującą, zawór wielofunkcyjny, wąż dozujący oraz schowek na złączki i akcesoria. Całość jest od góry zamykana pokrywą z zamkiem technicznym (przy zamkniętej pokrywie możliwe jest wypuszczenie węza dozującego). Komora elektryczna zawiera wszystkie niezbędne elementy i zabezpieczenia umożliwiające zasilanie elektryczne pompki dozującej bez konieczności doprowadzenia zewnętrznego źródła energii.

Całe rozwiązanie techniczne zostało opatentowane w Urzędzie Patentowym RP.

Zakres zastosowań

 • dezynfekcja sieci wodociągowej metodą hydrantową,
 • dezynfekcja sieci w określnym punkcie dozowania przy użycia wtryskiwacza,
 • dezynfekcja wewnętrznych instalacji wodociągowych (szkoły, szpitale, itp.),
 • dezynfekcja lub aktywacja złóż filtracyjnych filtrów ciśnieniowych,
 • dezynfekcja zbiorników,
 • wprowadzenie innych środków chemicznych do określonych sieci, instalacji czy urządzeń (nadmanganian potasu, antyscalant, korekta pH itp.)

Główne zalety

 • kompaktowa zabudowa – możliwość pracy w pomieszczeniach trudno dostępnych takich jak np. komory, piwnice itp.,
 • niezależne zasilanie bateryjne (brak konieczności stosowanie zewnętrznego źródło zasilania),
 • możliwość pracy w trzech trybach zasilania:
  • tryb 1 – zasilanie poprzez wbudowane akumulatory,
  • tryb 2 – zasilanie z akumulatora zewnętrznego,
  • tryb 3 – zasilanie z zewnętrznego źródła 230V,
 • urządzenie wyposażone zostało w wysokiej klasy układ ładujący baterię (ładowanie baterii bezpośrednio po podłączeniu urządzenia do sieci 230V),
 • możliwość współpracy pompki dozującej z przepływomierzem (dozowanie proporcjonalne do przepływu),
 • zastosowanie zaworu wielofunkcyjnego zabezpiecza układ przed:
  • dozowaniem środka w przypadku braku minimalnego ciśnienia roboczego (np. uszkodzenie węza dozującego, rozłączenie instalacji dozowania, brak medium przewodniego),
  • dozowaniem w przypadku występowania ciśnienia wyższego niż ustawione na zaworze,
  • zasysaniem środka dezynfekcyjnego przy wyłączonej pompce dozującej (np. przy podciśnieniu w instalacji lub np. przy znaczącym opuszczeniu węza dozującego bez zastosowania szybko złączki z funkcją zaworu zwrotnego),
 • układ dozowania wyposażony w czujnik poziomu dozowanej cieczy zabezpieczający pompę dozująca przed sucho biegiem,
 • szeroki zakres akcesoriów i końcówek umożliwia wszechstronność zastosowania i dozowania,
 • zastosowany zawór spustowy z zewnętrznym wypływem umożliwia bezproblemowy i bezpieczny spust niewykorzystanego środka dezynfekcyjnego (opróżnienie zbiornika),
 • dzięki wyposażeniu zbiornika w ręczne mieszadło zapewniono możliwość przygotowania roztworu bezpośrednio w urządzeniu,
 • wykonanie materiałowe o maksymalnej odporności chemicznej,
 • kółka z blokadą oraz zestaw uchwytów pozwala łatwe przemieszczanie urządzenia,
 • dolne uchwyty zapewniają wygodne mocowanie urządzenia w trakcie transportu za pomocą pasów czy uchwytów transportowych,
 • dopasowana plandeka ochronna zapewnia ochronę urządzenia przed wpływem czynników zewnętrznych jak również zabezpiecza urządzenie przed niechcianym zainteresowaniem osób postronnych.

Specyfikacja techniczna

Urządzeniemobilny system dezynfekcji, dozowania
Marka / TypZorro
ProducentProffico Sp. z o.o.
Atest PZH do kontaktu z woda pitnątak
Pojemność zbiornikaok. 60 l
Materiał zbiornikaPE, stabilizowane UV
Pompka dozującaWallace & Tiernan / Evoqua*
Wydajność maksymalna7,2 l/h
Ciśnienie max10 bar
Wyposażenie i wyjściawyświetlacz graficzny
Tryby pracy pompki wewnętrznyilość skoków na minutę
nastawa %
nastawa l/h
Tryb pracy pompki zewnętrznysygnał impulsowy z możliwością mnożenia i dzielenia sygnału,
sygnał 0/4-20 mA,
Funkcje dodatkowemechaniczna regulacja długości skoku, odpowietrzenie, sygnały wyjściowe: pusty zbiornik / skok / alarm
Zawór wielofunkcyjnyciśnienie minimalne: 0,5 – 1,0 bar,
ciśnienie maksymalne: 5-10 bar,
Pojemność akumulatoraok. 70-80 Ah
Czas pracy przy zasilaniu wewnętrznymmin. 24 h (dot. nominalnych warunków pracy przy nowych i w pełni naładowanych akumulatorach)
Zawór spustowytak
Wąż dozującyśrednica 6/10 mm, długość ok. 5 m
ObudowaPP lub PE
Pokrywakompozyt z zamkiem technicznym oraz dwustopniową blokadą otwarcia
Schowek na akcesoriatak
Ułatwieniaskrócona instrukcji obsługi, tabela stężeń i rozcieńczeń
Standardowy środek do dozowaniapodchloryn sodu, pozostałe na zapytanie
Zewnętrzna temperatura pracyod 2 do 35°C (dotyczy wyłącznie samego urządzenia bez uwzględnienia parametrów technicznych dozowanego środka w tym dopuszczalnych temperatur)
Obsługapodłączenie / rozłączenie – 1 osoba, praca – bezobsługowa
Masa nettook. 95 kg
Wymiary zewnętrzne1070 x 570 x 1090 mm +/- 50 mm
Gwarancja24 miesiące (nie dotyczy akumulatorów)

Szczegóły techniczne

Wyposażenie standardowe

Mobilny system dezynfekcji Zorro

Mobilny system dezynfekcji Zorro w wyposażeniu standardowym jest kompletnym urządzeniem gotowym do pracy. Zakres dostawy i wykonania odpowiada opisowi zawartemu w pkt. 4 „Specyfikacja techniczna”. Do urządzenia dołączana jest instrukcja obsługi, karta gwarancyjna oraz atest PZH jak również przewody zasilające 230V oraz 12V. Akumulatory są w pełni naładowane umożliwiając natychmiastowe podłączenie urządzenia. W przypadku dostawy urządzenia w formie przesyłki kurierskiej, urządzenie jest zabudowane na palecie, unieruchomione przy użyciu pasów mocujących oraz zabezpieczone folią ochronną lub / i tekturą falistą.

Wyposażenie dodatkowe – opcjonalnie:

Szybkozłącza i zawory

Zestaw szybkozłączek zapewnia szybkie i bezproblemowe podłączenie przewodu dozującego do punktu dozowania (np. hydrant, zawór, układ wtryskowy). Zaleca się, aby końcówka węza była zawsze wyposażona w końcówkę z blokadą np. zawór kulowy lub szybkozłączka typu z funkcją zaworu zwrotnego (odblokowującą przepływ środka dezynfekcyjnego jedynie w przypadku podłączenia drugiej końcówki. Armatura ta traktowana jest jako wyposażenie opcjonalne z uwagi na wielorakość występujących elementów i ich kombinacji a także na znaczące koszty inwestycyjne wynikające z różnych materiałów ich wykonania (dostosowane do potrzeb danego środka dezynfekcyjnego).

Zestaw wtryskowy do rurociągu

Zestaw ten zapewnia w pełni profesjonalne i bezproblemowe dozowanie środka dezynfekcyjnego do rurociągu ciśnieniowego. Jego konstrukcja poprzez wyprowadzenie rurki wtryskowej zapewnia skuteczne mieszanie dezynfektanta z medium przewodnim bez tworzenia tzw. zastoisk. Zastosowana na końcu wtrysku membrana oraz zawór kulowy pełnią funkcję zaworu zwrotnego uniemożliwiając tym samym wprowadzenie medium przewodniego do linii dozowania. Zestaw może być wkręcany bezpośrednio w rurociąg (przyłącze gwintowe GW½”) lub przy zastosowaniu opaski przyłączeniowej z gwintem wewnętrznym o średnicy ½”, a z drugiej strony podłączany jest do linii dozowania poprzez zawór kulowy o średnicy wewnętrznej ½” (zawór kulowy jest standardowym wyposażeniem zestawu).

Zestaw wtryskowy do hydrantu

Zestaw ten zapewnia dozowanie środka dezynfekcyjnego do sieci poprzez hydrant. Wyposażony jest w zaślepkę hydrantową o średnicy nominalnej DN 75 wyposażoną w dławik umożliwiający wprowadzenie przewodu dozującego o średnicy 4 mm. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest wprowadzenie przewodu dozującego bezpośrednio w okolice grzybka hydrantu lub przy odrobinie szczęścia poprzez otwarty grzybek bezpośrednio do rurociągu tłocznego. Rurka dozująca wykonana z LDPE zapewnia właściwy kompromis pomiędzy właściwą sztywnością (zapobiegająca zaginaniu przewodu w hydrancie) a jego elastycznością umożliwiająca jego kontrolowane zagięcie przy nasadzie hydrantu. Dławik z kolei umożliwia regulację długości wprowadzenia rurki dozującej do hydrantu przy jednoczesnym zapewnieniu szczelności.

Okleina zewnętrzna

Na życzenie klienta urządzenie może być oklejone w nadruk reklamowy usytuowany na zewnętrznych ścianach. Standardowa szata graficzna zawiera napisy „Zorro”, „Mobilny system dezynfekcji”, znak „Zastrzeżono w Urzędzie Patentowym” oraz motywy wodne w kolorze biało – niebieskim zwiększające atrakcyjność wizualną urządzenia. Możliwe jest także wykonanie projektu grafiki bezpośrednio przez klienta na dostarczonym przez Proffico szablonie dostosowując tym samym urządzenie do indywidualnego wizerunku firmy. W każdym z przypadków należy pamiętać o tym, że z uwagi na niską przyczepność materiału z jakiego wykonana jest zewnętrzna obudowa urządzenia (PP lub PE), okleina nie jest objęta gwarancją w zakresie jej przyczepności do podłoża.

Plandeka ochronna

Co prawda samo urządzenie odporne jest na działanie czynników zewnętrznych, jednakże celem dodatkowego zabezpieczenia urządzenia przed działaniem deszczu i wilgoci proponuje się jego doposażenie w plandekę ochronną. Opcja ta dodatkowo pozwala na zmniejszenie zainteresowania zewnętrznych osób samym urządzeniem oraz prowadzonymi czynnościami. Plandeka standardowo występuję w kolorze niebieskim lub szarym w gramaturze materiału ok. 700 g/m2.

Testy zawartości chloru

Testy te zapewniają prostą kontrolę dawki dezynfektanta w medium przewodnim. Ilość pasków – 50 szt. W zależności od metody możliwe jest kontrola zawartości chloru w wodzie przy użyciu testów paskowych lub analizatora elektronicznego. W każdym z przypadków przy założeniu ze przepływ wody jest w miarę stabilny użytkownik przy zastosowaniu takich testów uzyskuje pewność uzyskania zakładanej dawki dezynfektanta w wodzie.

Testy bakterii

Zestaw testowy do badania obecności bakterii w wodzie składa się z pojemnika i 2 testów paskowych z pożywką. Wystarczy dolać do pojemnika wodę, odczekać ok. 15 minut a kolor próbki wykaże ewentualną obecność bakterii. Główną zaletą tego pomiaru jest stosunkowo szybkie uzyskanie wyników pomiaru oraz niski koszt zakupu. Nie do przecenienia jest również prostota użycia testów. Uzyskany wynik daje jedynie informacje o obecności bakterii bez rozróżnienia ich rodzaju.

Przykładowe dezynfektanty

Podchloryn sodu
NaOCL jest jednym z bardziej rozpowszechnionych dezynfektantów. Handlowy podchloryn sodu ma stężenie 12-15% Cl2. Zaletą podchlorynu sodu jest jego stosunkowo niski koszt zakupu. Wadą natomiast, jest stosunkowo krótki okres jego stabilności oraz umiarkowana zdolność dezynfekcyjna. W zależności od jakości podchloryn sodu traci zdolność oraz łatwość stosowanej dezynfekcji wraz z upływem czasu , zwiększeniem nasłonecznienia oraz wzrostem temperatury.
Przykładowe zastosowanie podchlorynu sodu:

 • dezynfekcja wody pitnej (niszczenie mikroorganizmów, rodników, wirusów i grzybów, w tym bakterii Coli, usuwanie biofilmów, zapobieganie powstawania alg),
 • dezynfekcja wody w przemyśle spożywczym (zastosowania roztworu w wodzie płuczącej do mycia urządzeń produkcyjnych, orurowania, zbiorników),
 • dezynfekcja wody chłodniczej i obiegowej (przemysł chemiczny, papierniczy, rafinerie, elektrociepłownie, ciepłownie, chłodnie kominowe),
 • dezynfekcja basenów, kąpielisk, parków wodnych, spa, wellness – (niszczenie mikroorganizmów, rodników, wirusów i grzybów, w tym bakterii Coli, usuwanie biofilmów, zapobieganie powstawaniu alg).

Dwutlenek chloru
ClO2 jest jednym z najbardziej aktywnych utleniaczy. Dostępny jest także w postaci handlowej (gotowy do użycia) jako wodny roztwór o stężeniu 2-6 g ClO2 /kg.
Zalety dwutlenku chloru: stosunkowo niski wpływ na smak i zapach wody, bardzo wysoka skuteczność (niszczenie mikroorganizmów, rodników, wirusów i grzybów, w tym również bakterii Legionelli i Coli, usuwanie biofilmów, zapobieganie powstawaniu alg), krótki czas kontaktu, długi czas działania, brak tworzenia się THMów.
Przykładowe zastosowania dwutlenku chloru:

 • dezynfekcja wody pitnej (niszczenie mikroorganizmów, rodników, wirusów i grzybów, w tym również bakterii Legionelli i Coli, usuwanie biofilmów, zapobieganie powstawaniu alg),
 • dezynfekcja wody w przemyśle spożywczym (zastosowania roztworu w wodzie płuczącej do mycia urządzeń produkcyjnych, orurowania, zbiorników),
 • unieszkodliwianie fenolu,
 • dezynfekcja wody chłodniczej i obiegowej (przemysł chemiczny, papierniczy, rafinerie, elektrociepłownie, ciepłownie, chłodnie kominowe),
 • dezynfekcja basenów, kąpielisk, parków wodnych, spa, wellness – (niszczenie mikroorganizmów, rodników, wirusów i grzybów, w tym również bakterii Legionelli i Coli, usuwanie biofilmów zapobieganie powstawaniu alg).

Galeria zdjęć

Załączniki