Lampy UV

Lampy UV do wody skutecznie usuwają bakterie Coli z wody pitnej. Promieniowanie UV zabija również Enterokoki, a nawet Clostridium Perfringens w wodzie pitnej. Lampy UV sterylizują wodę dlatego bywają nazywane również sterylizatorami UV. Sterylizatory UV do wody usuwają nie tylko niebezpieczne bakterie, ale równie wirusy, grzyby i ich formy przetrwalnikowe. Mechanizm działania promieniowania UV jest bardzo dobrze zbadany, a jego skuteczność potwierdzona na przestrzeni ponad 40 lat w setkach tysięcy obiektów na świecie zarówno u użytkowników indywidualnych jak i dużych wodociągach miejskich dostarczających wodę dla wielomilionowych aglomeracji.

Zalety

Lampy UV mają szereg zalet w stosunku do dezynfekcji chemicznej chlorem stąd ich popularność ciągle wzrasta. W przypadku gdy woda pitna dostarczana jest ze studni lub stan instalacji wodociągowej budzi zastrzeżenia lampa UV gwarantuje pewność i bezpieczeństwo mikrobiologiczne dostarczanej wody pitnej. Ma to szczególe znaczenie w przypadku osób starszych, dzieci i osób o obniżonej odporności. Woda po sterylizacji lampą UV nadaje się do bezpośredniego spożycia.Dezynfekcja wody do picia to jednak nie jedyne zastosowanie lamp UV. Lampy UV skutecznie zabijają niebezpieczne bakterie Legionelli występujące w wodzie ciepłej, systemach ciepłowniczych, czy też basenach. Tak gdzie ciepła woda jest wykorzystywana do mycia lub kąpieli, lampa UV skutecznie eliminuje bakterie Legionelli.

 • Lampy UV skutecznie sterylizują wodę z bakterii, wirusów i grzybów
 • Lampy UV nie wprowadzają do wody żadnych zanieczyszczeń chemicznych
 • Lampy UV nie zmieniają smaku i zapachu wody
 • Bezobsługowa praca, lampę UV wystarczy włączyć
 • Lampy UV nie wymagają uzupełniania chemikaliów – źródłem dezynfekcji jest promieniowanie ultrafioletowe
 • Brak ryzyka przedawkowania lub podania zbyt małej dawki dezynfektantu
 • Natychmiastowe działanie

Opis oferowanych modeli

Aquada

Seria Aquada lamp UV do wody to trzy modele (Altima, Proxima i Maxima). Każdy jest dostępny w pięciu rozmiarach w zależności wymaganej wydajności. Lampy UV Aquada nadają się do wielu zastosowań, nasi klienci mają do wyboru ekonomiczny model Altima, wielofunkcyjny model Proxima lub najbardziej rozbudowany model Maxima. Każdy model Aquada zaprojektowano tak, aby dostarczał dawkę promieniowania UV zalecaną przez europejskie i certyfikujące agencje określające normy eksploatacyjne i standardy bezpieczeństwa użytkowania, więc użytkownik otrzymuje bezpieczny i skuteczny system dezynfekujący

Charakterystyczne cechy:

 • Zgodność z wymaganiami DVGW, ONORM,
 • Potwierdzona badaniami skuteczność działania (test biodozymetryczny),
 • Wysoka jakość promienników,
 • Wykonanie ze stali kwasoodpornej,
 • Brak produktów ubocznych dezynfekcji.

WYPOSAŻENIE MODELU AQUADA ALTIMA PROXIMA MAXIMA
Skuteczna ochrona mikrobiologiczna
Lampa testowana biodozometrycznie
Komora dezynfekcyjna w polerowanej stali kwasoodpornej
Promienniki UV
Estetyczny, formowany wtryskowo moduł sterujący
Świecący wskaźnik działania promiennika
System mocowania promienników
Sterownik mikroprocesorowy
Alarmy wizualne
Alarmy dźwiękowe
Cyfrowy wyświetlacz czasu pracy promiennika
Przycisk resetowania alarmu/komputera
Złącze zasilania opcjonalnego automatycznego elektrozaworu odcinającego
Monitor natężenia promieniowania UV
Cyfrowy wyświetlacz natężenia promieniowania UV

Zastosowanie

System Aquada UV ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie woda pitna jest pobierana ze studni lub gdy jakość wody z lokalnego wodociągu jest niezadowalająca. Ponadto, system ten nadaje się do zastosowania w małych stacjach uzdatniania wody, w systemach recyrkulacji wody technologicznej, akwariach, prywatnych basenach, systemach wentylacji i klimatyzacji oraz fontannach i dekoracyjnych instalacjach wodnych. Systemy Aquada UV można łatwo integrować z istniejącymi instalacjami wodociągowymi.

Spectron

Seria lamp UV Spektron, wyposażona została w bardzo wydajne lampy UV ECORAY® i zaawansowaną technologię kontroli przepływu. Jest ona odpowiednim rozwiązaniem dla stacji uzdatniania wody pitnej. Lampy UV Spektron pozwalają uzyskać wodę bezpieczną bakteriologicznie niezależnie od stanu lokalnych rurociągów. Lampy UV Spektron, są zdolne do uzdatniania wody o przepuszczalności promieniowania UV (transmitancji), nawet 70%. Lampy UV serii Spektron certyfikowane są zgodnie z austriackim standardem ÖNORM, niemieckimi dyrektywami DVGW i są zatwierdzone zgodnie z wytycznymi w zakresie dezynfekcji promieniami UV opracowanymi przez US EPA (UV Disinfection Guidance Manual – UVDGM). Zastosowanie urządzeń do monitorowania i sterowania promieniowaniem UV umożliwiło stosowanie zmiennej mocy (stymulacja dawki), co zapewnia doskonałą wydajność przy jednoczesnej minimalizacji zużycia energii w trakcie eksploatacji -oszczędności do 20%. Mniejsze wymogi konserwacyjne dzięki automatycznemu systemowi czyszczącemu w wodach o dużym z brudzeniu / dużej twardości. Zoptymalizowana hydraulika dzięki unikalnej konstrukcji stabilizatora przepływu CrossMix lub OptiCone™.

Charakterystyczne cechy:

 • Zgodność z wymaganiami DVGW, ONORM,
 • Potwierdzona badaniami skuteczność działania (test biodozymetryczny),
 • Wysoka jakość promienników ECORAY®,
 • Sterowanie mocą promieniowania,
 • Automatyczny system czyszczący,
 • Zoptymalizowana hydraulika przepływu wody,
 • Wykonanie ze stali kwasoodpornej,
 • Brak produktów ubocznych dezynfekcji.

Wybiegające w przyszłość rozwiązanie WEDECO w zakresie stabilizacji przepływu jest wynikiem intensywnych prac badawczych z wykorzystaniem złożonych symulacji obliczeniowej dynamiki płynów. Chroniony patentem stabilizator przepływu OptiCone™ usprawnia duże przepływy, rozdzielając je optymalnie wokół lamp, bez  względu na rozwiązania w zakresie rurociągu wlotowego.

Zoptymalizowana hydraulika – uzyskanie optymalnych rezultatów dezynfekcji wymaga jednolitych prędkości w  całej komorze reaktora. Opatentowane przez Wedeco stabilizatory przepływu zapewniają jednolite prędkości dla dowolnego układów rurociągów dolotowych. Mniejsze jednostki Spektron wyposażone są w  stabilizator przepływu CrossMix, natomiast większe systemy wyposażone są w stabilizator OptiCone.

Szafa sterownicza i kart balastowych – szafa sterownicza mieści w sobie karty balastowe ECORAY jak również zaawansowany system sterowania i monitoringu. Bieżący pomiar parametrów umożliwia stosowanie zmiennej mocy wyjściowej lamp UV, regulowanej w zależności od rzeczywistej jakości i przepływu wody. Opcja ta pozwala uniknąć przedawkowania, a także zmniejsza zużycie energii i ogranicza zużycie promienników. Lampy ECORAY są skonstruowane tak, iż pracują najbardziej ekonomicznie w trybie przyciemnionym. Sygnały przekazywane za  pomocą interfejsu użytkownika umożliwiają zdalną diagnostykę i sterowanie.

Automatyczny system czyszczenia – napędzany silnikiem, automatyczne czyści i utrzymuje tuleje w czystości i eliminuje konieczność regularnego czyszczenia ręcznego. System czyszczenia działa w pełni mechanicznie, nie dozuje żadnych substancji chemicznych i tym samym eliminuje ryzyko zanieczyszczenia wody pitnej, w przypadku wycieku środka czyszczącego.

Seria BX

Seria lamp UV WEDECO BX jest wyposażona w wydajne, niskociśnieniowe promienniki UV Spektotherm® o wysokim natężeniu promieniowania ultrafioletowego. W połączeniu ze specjalnymi instalacjami przepływowymi do poprawy warunków hydraulicznych osiągnięto bardzo dobre wyniki w dezynfekcji z jednoczesnym niskim zużyciem energii. Konstrukcja lamp BX to niezwykle małe rozmiary, niewielka liczba promienników UV i maksymalna wydajności dezynfekcji przy minimalnym zużyciu energii. Seria lamp UV Wedeco BX nadaje się idealnie do inaktywacji szkodliwych bakterii Legionella, które często występują w obiegach z ciepłą wodą. W porównaniu do konwencjonalnych lamp, lamy BX są odporne na temperaturę, gwarantują najlepsze wyniki w dezynfekcji, również w ciepłej wodzie.

Charakterystyczne cechy:

 • Zgodność z wymaganiami DVGW, ONORM,
 • Potwierdzona badaniami skuteczność działania (test biodozymetryczny),
 • Wysoka jakość promienników Spektotherm®,
 • Odporne na temperaturę promienniki,
 • Konstrukcja zajmująca mało miejsca z połączeniami typu U lub Z,
 • Stały monitoring skuteczności działania dzięki czujnikowi UV,
 • Automatyczny system czyszczący Vario,
 • Prosta integracja z zewnętrznymi systemami kontroli procesów,
 • Wykonanie ze stali kwasoodpornej,
 • Brak produktów ubocznych dezynfekcji.

Kontrola dawki UV

Systemy WEDECO BX mogą być opcjonalnie wyposażone w pełni zautomatyzowany system kontroli dawki. Ta właściwość technologii WEDECO umożliwia dokładne dopasowanie mocy wyjściowej do jakości wody i natężenia przepływu. Tym samym unika się zastosowania zbyt dużej dawki promieniowania UV. Moc wyjściowa lampy UV jest nieustannie kontrolowana, w wyniku czego dochodzi do znacznego zmniejszenia kosztów eksploatacji. Natężenie promieniowania UV jest ustalane w punkcie reprezentacyjnym w obrębie reaktora UV i służy, wraz z natężeniem przepływu, do regulowania mocy wyjściowej promieniowania UV

Zalety zautomatyzowanego systemu kontroli dawki UV:

 • Stała dawka promieniowania UV niezależnie od zmian przepływu bądź zmian w jakości wody,
 • Ciągła regulacja mocy wyjściowej lampy UV (dla modeli większych niż LBX 90),
 • W pełni zautomatyzowane sterowanie PLC i wizualizacja przy pomocy systemu SCADA i telemetrii,
 • Maksymalna niezawodność przy dezynfekcji,
 • Minimalizacja kosztów energii,
 • Dłuższa żywotność promienników, łatwa eksploatacja i monitoring.

Załączniki